Solving - rozwiązywanie zadań szachowych

Czy wiesz, w jakiej dyscyplinie, od 11 lat, Polska jest mistrzem świata, a Polak, po raz 9 z rzędu, został najlepszy na świecie?

Tą dyscypliną jest solving. Pod tym terminem, zaczerpniętym z języka angielskiego, kryje się mało jeszcze znana, ale zdobywająca wśród szachistów coraz większą popularność, dziedzina rozwiązywania zadań szachowych.

Do 2008 roku Polska raptem raz zajęła 2 miejsce. Od roku 2009 Polacy nieprzerwanie sięgają po najwyższe trofeum drużynowych mistrzostw świata, zaś od roku 2011 najwyższy stopień podium w klasyfikacji indywidualnej zajmowane jest wyłącznie przez Polaka. Łącznie w historii startów polskich zawodników na mistrzostwach świata i Europy wywalczyliśmy, aż 64 medale!

Wielokrotni Mistrzowie Świata

Piotr Murdzia - solving Piotr Murdzia
Ikona światowego solvingu. Zgromadził w swojej kolekcji 55 medali z indywidualnych i drużynowych mistrzostw świata i Europy. Jest jedynym zawodnikiem na świecie, który wywalczył 8 złotych krążków na MŚ w klasyfikacji indywidualnej. Drugim na tej liście jest Kacper Piorun z 5 złotymi medalami. Piotr Murdzia jest również niekwestionowanym liderem pod względem złotych medali na indywidualnych ME - dotąd zdobył ich dziewięć.

Do tej bogatej kolekcji warto dodać jeszcze sześciokrotne zwycięstwo w międzynarodowym turnieju ISC, gromadzącym corocznie kilkuset najlepszych zawodników na świecie.

Swój pierwszy medal MŚ Piotr Murdzia zdobył w roku 2001 i od tego momentu jego kariera rozwija się nieustająco. W roku 2002 jako pierwszy Polak uzyskał tytuł arcymistrza w rozwiązywaniu zadań szachowych (solvingu).

Nie mniej imponująco przedstawia się dorobek Piotra Murdzi w mistrzostwach Polski: 25 medali, z czego aż 19 złotych!

W roku 2009 Piotr Murdzia wydał książkę: Sekrety solvingu – rozwiązuj z mistrzem świata, w której opisał swoją drogę na szczyt oraz podzielił się z czytelnikami radami, jak skutecznie rozwiązywać zadania szachowe.

Piotr Górski - solving Piotr Górski
Jako 13-latek postawił swoje pierwsze kroki w rozwiązywaniu zadań. W tym czasie, przygotowany przez Ryszarda Królikowskiego, wystartował w swoim pierwszym konkursie rozwiązywania zadań. W 2008 roku został nieoficjalnym mistrzem Europy do lat 23. Rok później zakwalifikował się do polskiej drużyny na mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata, gdzie znacznie przyczynił się do pierwszych drużynowych sukcesów Polski.

W 2013 roku zajął 6 miejsce na mistrzostwach świata w Batumi. W obecnym roku został mistrzem świata na zawodach w Wilnie, po których otrzymał tytuł arcymistrza. Piotr łącznie przyczynił się do zdobycia w drużynie 3 złotych medali mistrzostw świata oraz 10 medali różnego koloru mistrzostw Europy.

Na krajowym podwórku Piotr sześciokrotnie zdobywał brązowy medal mistrzostw Polski.

Kacper Piorun - solving Kacper Piorun
Pierwszy polski podwójny arcymistrz zarówno w rozwiązywaniu zadań szachowych, jak i w grze praktycznej.

W tych obydwu dyscyplinach zawodnik może się poszczycić sukcesami. Największe osiągnięcia solvingowe to: 5 indywidualnych tytułów MŚ w latach 2011 i 2014-2017 oraz zdobycie (wraz z Piotrem Murdzią) 11 tytułów drużynowego mistrza świata z rzędu (2009-2019). Największe osiągnięcia szachowe to 3 miejsce na Indywidualnych Mistrzostwach Europy w szachach (Skopje, 2019); 3 miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Świata (Khanty-Mansyisk, 2017).

Kacper może też się poszczycić tytułami Mistrza Polski w obydwu dyscyplinach: w solvingu w latach 2012-2014 oraz w szachach w roku 2017.

Pierwszy z nich posiada w swoim dorobku 8 złotych medali mistrzostw świata i 9 złotych krążków mistrzostw Europy. Kacper Piorun „uzbierał" już w swojej kolekcji 5 złotych medali mistrzostw świata. W roku bieżącym do grona zawodników z tytułem mistrza świata dołączył Piotr Górski. Dużą cegiełkę do wyników w ubiegłych latach dołożył też arcymistrz Aleksander Miśta.


Od lewej: Piotr Murdzia, Piotr Górski, Kacper Piorun.

Patronat nad SzachMaksem

Nasi sportowcy nie ograniczają się wyłącznie do startów oraz treningów między wyjazdami, ale również czynnie angażują się w popularyzację uprawianej przez nich dyscypliny wśród dzieci i młodzieży.

Konkurs SzachMaks jest projektem, który przykuł uwagę naszych Mistrzów, ponieważ jest idealnym odzwierciedleniem tego, czym zajmują się oni profesjonalnie, tyle że na poziomie trudności młodszych zawodników. Uczestnictwo w tym konkursie tysięcy dzieci z całej Polski, może przyczynić się, nie tylko do podniesienia ich ogólnego poziomu edukacyjnego, ale również wyłonić najwybitniejsze talenty, które w niedalekiej przyszłości mogłyby kontynuować sukcesy naszych Mistrzów.

SzachMaks
Dowiedz się więcej o SzachMaksie


Zdaniem Mistrzów, konkurs SzachMaks jest doskonałym narzędziem edukacyjnym, pozwalającym na rozwijanie wyobraźni, kreatywnego i przestrzennego myślenia oraz umożliwiającym ćwiczenie koncentracji - umiejętności, która w dzisiejszych czasach coraz rzadziej występuje wśród uczniów.

Dlatego właśnie nasi Mistrzowie postanowili włączyć się aktywnie do projektu SzachMaks, a dla laureatów nadchodzącej edycji konkursu zaplanowali niezwykle atrakcyjne nagrody w postaci lekcji szachowych!

Nasze zawody wywodzą się z pasji do nauki. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania i wątpliwości, a także jeśli trzeba, podeślemy dodatkowe materiały i informacje dla zainteresowanych.